Penízovka širokolupenná

Megacollybia platyphilla

jedlá v malém množství

horizontal rule

 

horizontal rule

Popis:


Klobouk: šedohnědý, barva kolísá od černohnědé až k téměř bílé, vláknitě pruhovaný, s tenkou dužninou, Ø5-15 cm. Lupeny: špinavě bílé, velmi široké, příčně žilkované. Třeň: zpočátku bělavý, později stále výrazněji šedavě nahnědlý, většinou však světlejší než klobouk, podélně rýhovaný, na bázi s nápadnými provazci mycelia. Výtrusný prach: bílý, neamyloidní. Cystidy: na lamelovém ostří, břichatě lahvovité. Výskyt: na hodně zpráchnivělém dřevě listnatých stromů, vzácněji na dřevě jehličnatých stromů, také v blízkosti pařezů nebo na zahrabaném dřevě; květen až říjen, objevuje se i v období sucha.
Záměna: V horských smrkových lesích vyrůstá na pařezech podobná menší Penízovka dřípatá (Clitocybula  acerate), která nemá Cystidy, a výtrusy má amyloidní.
Poznámka: U penízovky širokolupenné nebylo mykologům nikdy jasné, ke kterému z existujících rodů patří. Byla přiřazována k šafránkám (Tricholomopsis) a slizečkám (Oudemansiella). Do žádné z těchto skupin však nezapadala, a proto byl vytvořen nový rod Megacollybia. Poněvadž se v severní Americe objevily následkem požití této houby lehké otravy (průjmy, žaludeční a trávicí potíže), nelze ji doporučit jako jedlou.

horizontal rule

                           

horizontal rule

Webmaster:

horizontal rule