Pečárka ( žampión ) perličková

Agaricus praeclaresquamosus
Syn: Agaricus placomyces

jedovatý

horizontal rule

horizontal rule

Popis:

 
Vůně: podobná jako u žampionu zápasného, často ale méně výrazná. Klobouk: pokrytý jemnými hnědošedými přiléhavými šupinkami, připomínajícími peří perliček.
Poznámka: Barva klobouku kolísá od šedohnědé po načernalou, takže se rozlišuje více poddruhů. Zbývající znaky jsou velmi podobné znakům bílého žampionu zápasného. Nejdůležitějším rozlišovacím znakem je nápadné chromově žluté zbarvení při poranění třenové hlízy. Jsou známy také formy s hnědými šupinkami, které velmi připomínají jedlý žampion lesní. Rozlišují se jako samostatný druh A. phaeolepidotus.
Rodové znaky: 85 druhů, saprofyty, lupeny jsou zpočátku růžové nebo šedorůžové, později čokoládově hnědé, u třeně volné, třeň je opatřen převislým nebo vzpřímeným prstenem, báze je často hlízovitě rozšířená, vždy však bez zbytků pokožky; Výtrusný prach je čokoládově hnědý, výtrusy oválné až kulaté, hladké. Asi 3 druhy jsou mírně jedovaté a nepříjemně páchnou po karbolu.
Pozor na nebezpečí záměny se smrtelně jedovatou muchomůrkou zbělenou a muchomůrkou jizlivou, které máji vždy bílé lupeny!

horizontal rule

                           

horizontal rule

Webmaster:

horizontal rule